"המאהב של אשתך" – כששלומי שבן מכניס אותנו לסיוט של כל גבר

מאת: רון קימלמן

המאהב של אשתך, שיר מתוך האלבום החדש  של שלומי שבן, בשם "בית פתוח חלק א" הרומז לנו כי יכול להיות אלבום המשך. האלבום יצא שמונה שנים אחרי אלבומו האחרון "תרגיל בהתעוררות". בתוכו שבעה שירים, כל אחד עומד בפני עצמו ולוקח את המאזינים לראשו היצירתי של שבן.

אם ציפתם לשמוע באלבום את שירי הפסנתר של שבן, אז "כולם אומרים" שלא הכל בטוח בחיים. הפקות האלבום נעות בין אווירה נוסטלגית למוזיקה אלקטרונית חדשנית, וכל המנעד הזה נמצא גם בשיר המאהב של אשתך.

אז עצרו כל מה שאתם עושים ותקשיבו רגע לשיר הזה שהוא מסע שלם במוחו של שבן. המלצה חמה לצפות גם בקליפ המדהים שמחזק את האווירה הקולנועית של השיר הזה, בביצוע של מפיק הקליפים, דובב אלפרסון, על תסריט הקליפ והניהול האומנותי שלו, אחד מהמוחות הכי יצירתיים בדורנו, גלעד כהנא, בין היתר סולן הג'ירפות.

שלומי שבן. צילום: דודי חסון
שלומי שבן. צילום: דודי חסון

 טוב אז, היה מאהב? או לא?

השיר הוא דיאלוג עם המאהב של אשתו, לא אותה "שרמוטה פוריטנית", או אותה אחת שכבר לא תזכיר יותר את אריק, וגם לא אשתו הפרטית, שבן מדבר על כל פרטנר שלרגע ערער באמינות מערכת היחסים שלו. באותו דיאלוג, המאהב לא מחזיר תשובה לשלומי מה שגורם למאזין לתהות על אמיתות השיחה עמוסת האגו הזאת. שבן ממש נלחם על אהבת אשתו, אשר נראית שהולכת להתפוגג במהלך השיר.

את השיר מלווה קולו של מאיר אריאל, שגם מלווה את כל שיריו של שלומי גם בטקסטים וגם בלחנים. סימפול מתוך שירו "פצועי אהבתנו" מהאלבום "ברנרד ולואיז" שזור במהלך השיר. המאהב של אשתך, נכתב והולחן על ידי שבן שנעזר באסף תלמודי בהפקת השיר. כשהשיר עוד בחיתוליו נשלח אל מפיק העל "שוזין", שהפיק יחד עם שבן את פסקול הסדרה "הד קולך". שוזין שינה את המהלך הסיפורי של השיר כאשר הוסיף לו קטע "טכנו" קצר הלוקח אותנו אל סיומי של השיר. בסופו, נכנס שבן אל המונית וגם שם הוא משוחח עם אישתו, אך היא לא עונה לו. למה? כי היא לא שם איתו! אגב, נהג המונית בקליפ, הוא שחר אריאל, בנו של מסומפל השיר. הקליפ של השיר עוזר לנו להבין שהשיחות אכן מדומיינות ומתרחשות רק בראשו של שלומי.

אז זה אומר שלא באמת היה מאהב?

כשנשאלה יובל שרף, אשתו של שבן ואמא לשני הילדים שלהם על אמיתות השיר ענתה: "זה נורא אמיץ וחשוף, לעשות שיר שנותן חוויה נורא ריאליסטית. ולטלטל את החיים של עצמך ושל אנשים אחרים, זאת אומנות". כשנשאלה האם השיר הוא אוטוביוגרפי, השיבה בקצרה "אולי" לא נדע, הכל אמת והכל שקר". במכתב שפרסם שלומי  עם צאת השיר כסינגל הוא מודה לאשתו: "שהחופש האמנותי שהיא מאפשרת לי הוא אחד הבסיסים החזקים של האהבה שלנו". אז כמובן שהם לא נותנים לנו תשובה חד משמעית לשאלה שעולה לכל מאזין של השיר, אבל כל זה לא משנה, שבן נוגע במחשבה ההרסנית שנמצאת בראשם של כל השותפים במערכות יחסים. ובעזרת הטקסט והפקת השיר הוא מצליח לגרום לכל המאזינים לדמיין את אותו רגע הכי פוגע.